"חלקי בעמלי", גיליון חדש נולד

גיליון חדש יוצא עם מסר של לגיטימציה לצאת לעבוד לצד החובה להישאר מחובר אל בית המדרש, שוחחנו עם עורך גיליון "חלקי בעמלי" כדי להבין קצת יותר לעומק.
חלקי בעמלי

באחרונה נוצר חסר בשיח הפשוט והחי של אנשים עובדים המחוברים לתורה גם בעת שיושבים בעבודה מול המחשב או בכל מקצוע אחר, אלה שרוצים לחבר שמים וארץ, תורה עם דרך ארץ.

כשקיבלנו במייל את גיליון "חלקי בעמלי", קיבלנו תחושה מרעננת. גיליון תוכן המציג שיח חדש בציבור, חיבור התורה לחיי המעשה. 

יצאנו לבדוק מי עומד מאחורי הארגון, ומצאנו שלצד עיסוקיו בקרב הנוער (לב שומע, דרך ה' ועוד),  פונה הרב ברוך צבי גרינבוים לפעילות כלל ציבורית רחבה. וכעת הוא מרחיב את פעילות ארגון "חלקי בעמלי" שנועד כאמור למלא את המשבצת החסרה של היבטי החיים התורניים עבור האדם העמל לפרנסתו.

לצד הקמת קבוצות ושיעורי תורה מגוונים ברחבי הארץ, מפיק ארגון "חלקי בעמלי" גיליון שבועי "תורני-חינוכי לחרדי העמל", פנינו לחנוך רוזנברג עורך העלון כדי לשמוע קצת יותר לעומק:

מה קרה פתאום?

עם התרבות הצעירים שיוצאים לעמול לפרנסתם, נוצר מצב שצעירים העמלים לפרנסתם לפעמים מרגישים לא מחוברים מספיק לעולם התורה, ובפרט מרגישים שעולם התורה אינו פועל די כדי לחבר אותם אליו. מתוך אכפתיות זו פועל הרב גרינבוים בצורות שונות כדי לעשות את החיבור הזה.

האם לאיש העובד יש צרכים אחרים ותוכן אחר?

למעשה, תכני הגיליון מתאימים לכלל הציבור, אך קיימת התמקדות בנושאים המעסיקים את ציבור העמלים לפרנסתם, אם זה בנושאי חינוך, אם בנושאי הלכה, ואם בנושאי הגות ואקטואליה.

לדוגמה?

קח שאלה פשוטה שתצוץ רק לאיש עובד: "אני עובד מדי יום עד שעה מאוחרת (7:30), מתי ואיך אני צריך להדליק נרות חנוכה?" זו שאלה שלא נמצאת לפני שולחנו של כל אחד… רק למי שיוצא למסגרות שאינן בהכרח מתחשבות בסדר היום התורני.

תכלס' מהי הנחת הבסיס של הגיליון, האם מי שיצא לעבוד הוא סוג א' או סוג ב', כלומר האם יש כאן לגיטימציה והנחת בסיס שדרך התורה כלומר הדרך הראויה – היא לשלב תורה עם דרך ארץ?

אנחנו רואים את אלו שיוצאים לעבוד כאנשים סוג א', העושים מעשה לגיטימי על מנת לפרנסת את ביתם. יחד עם זאת, אנו מלאי הערצה לאלו המוכנים להקריב ולהגות בתורה יומם ולילה בהשליכם מעליהם עול דרך ארץ. איננו באים לומר לציבור הרחב כיצד עליו לנהוג, וכל אחד יתייעץ עם רבותיו באיזו דרך עליו לנהוג. אך היציאה לשוק העבודה היא בעינינו לגיטימית – כמובן אם אינה פוגעת בערכי התורה על פיהם מתנהל הבית היהודי.

כיום למעשה יש את "טוב" כהתארגנות פוליטית עבור ציבור העובדים, איפה אתם בתמונה?

אין לנו שום זהות פוליטית שאנו מנסים לכוון אליה את קוראי הגיליון. אנו מוכוונים ע"י מרן הגראי"ל שטינמן שליט"א לפעול בכל תחום אפשרי למען ציבור החרדים העמלים לפרנסתם, ולא מעניין אותנו אם מי שקובע עיתים לתורה דרך שיעורי 'חלקי בעמלי', או חלק מקוראי הגיליון, מצביעים ש"ס או יהדות התורה. הנושא שלנו הוא החיבור לה' ולתורתו, לא פוליטיקה מכל סוג שהיא. בעז"ה לא תיכנס לגיליון מלה אחת של פוליטיקה, למרות שאנו עומדים בפני תקופה שיש בה ניסיון גדול לכתוב על נושאים אלו…

אני מרשה לעצמי לחרוג קצת מהנושא ולעבור לדעה אישית… אבל האם אין לתורה מה לומר בנושאי פוליטיקה?

אין ספק, לתורה יש מה לומר בכל נושא. "כולה בה".  אך כל אדם בוחר את תחום הפעילות הקרוב יותר ללבו ושנראה לו נצרך יותר. כאשר גדולי התורה מורים הוראות בתחום הפוליטי – כמו בכל תחום – אנו מכופפים ראשינו מול דעתם. התחום שאנו בחרנו לעסוק בו הוא זה שנראה לנו חשוב ודחוף – חיבור לתורה גם כשיוצאים לעבודה, ושבפוליטיקה יתעסק מי שזה חשוב לו וקרוב ללבו. יש מספיק כאלו…

האם יעד הארגון מסתכם בהפקת גיליון "חלקי בעמלי"?

לא, לא, אנו מפעילים מזה שנים מערך שיעורי 'חלקי בעמלי' הפעילים ברוב הריכוזים החרדיים בארץ, בני ברק, ירושלים, בית שמש, אלעד, מודיעין עילית, ביתר עילית, ובמקומות נוספים.

מדובר בשיעורים במתכונת שבועית, ובד"כ בקבוצות קטנות. השיעורים נמסרים ע"י רבנים המחוברים לקהל היעד ובמגוון נושאים, החל מגמרא, תנ"ך, הלכה, מחשבת ישראל וכדומה, ועד נושאי חינוך וזוגיות ועוד. וכמובן, אנו שואפים להרחיב אותם ולגוון אותם ככל האפשר. כל יוזמה של פתיחת שיעור תיענה על ידינו בשמחה וברצון ונשמח לסייע בכך.
האחראי על השיעורים הוא ר' משה צ'יפרוט וניתן ליצור איתו קשר בטל: 050-3980904.

ולנו לא נותר אלא לאחל רוב הצלחה.

בעז"ה נעלה לכאן מידי שבוע את הגיליון, ועדכונים על מערך השיעורים של "חלקי בעמלי".

להורדת גיליון הבכורה: חלקי בעמלי – מקץ תשעג (1) 

 

תגובות

השאר תגובה